Airfel Ürünleri Satış / Airfel Klima Kombi Radyatör
Daikin N Serisi Klimalar

Onların elini her zaman öperiz

(5)Yorum var, Yorum Yaz
Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , ,

(Airfel Akademi)
Airfel Akademi kurum içi eğitim ve kişisel gelişim çalışmalarının yanında sosyal sorumluluk konularında da çalışmalar yapıyor. Kurum kültürünün bir parçası olan bu çalışmaların bundan sonra da artarak tekrarlanmasına çaba gösteriliyor. Çeşitli periyotlarla biraraya gelen Airfel Akademi üyeleri, ne gibi çalışmalar yapabileceklerini tartışırken iki seçenekte karar kıldılar. Bunlardan biri Çocuk Esirgeme Kurumu biri de Darülaceze’ydi.

Her iki kurum da insanın yüreğini burkan, önem sırasında asla birinin diğerinin önüne geçemeyeceği bir ağırlığa sahipti. Bir tarafta kimsesiz, ilgiye, sevgiye, birkaç dakika kendileriyle ilgilenecek bir büyüğe ihtiyaç duyan çocuklar; diğer tarafta o çocuklarla aynı beklentide olan yaşlılar… Çocuk ya da büyük; hiç fark etmiyordu, yeter ki sevgi ve ilgi olsundu… Üstelik birine gitmek sanki diğerini göz ardı gitmek gibi olacaktı. Kurban Bayramı’nın çok yakın olması ibrenin bu kez yaşlılardan yana dönmesine neden olmuştu. Akademi üyeleri, bir sonraki ziyaretin Çocuk Esirgeme Kurumu’na yapılması konusunda anlaştıktan sonra sıra büyüklerin ellerinden öperken onları nasıl sevindirebiliriz düşüncesine gelmişti. Elbette herkesin kafasında pek çok şey vardı. Onlara tatlılar götürmek güzel bir fikirdi ama çoğunun sağlığı bu tür yiyecekleri tüketmesine zaten engeldi. En iyisi soğukların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu kış günlerinde onları sıcak tutacak eşyalar götürmekti. Belki önerecekleri şeyler vardır diye danışılan yetkililer; onların tek ihtiyaçlarının ilgi ve sevgi olduğunu söyledi. Herkes karma karışık duygular yaşamaya başlamıştı bile. Bundan sonrasında ihtiyaçlar tesbit edildi, alışverişe çıkıldı, hediyeler paketlendi ve sıra Darülaceze’ye gitmeye geldi. Airfel Akademi üyesi, İK çalışanı Pelin Didinir, Darülaceze ziyaretine nasıl karar verdiklerini, bu sürecin nasıl işlediğini ve bu ziyaretle ilgili duygularını anlattı:

“Aslında uzun zamandır aklımızda böyle bir ziyareti yapmak vardı. Sadece yoğun iş tempomusdan dolayı bir türlü fırsat bulamamıştık. İlk başta Çocuk Esirgeme Kurumu’na gideriz diye düşünmüştük. Fakat küçük çocuklar söz konusu olduğu için ziyaret saatleri daha kısıtlıydı. Bu çalışmayı daha sonraya erteleyip büyüklerimizi ziyaret edelim dedik. Bu fikri Akademi’deki diğer arkadaşlarımızla paylaştığımızda oldukça istekli yaklaştılar ve gönüllülerle beraber bir ziyaret grubu oluşturduk. Darülaceze orada yaşayanların fiziksel durumlarına göre bölümlere ayrılmış. Yetkililerle görüşüp ziyaret edebileceğimiz birimlerdeki bay ve bayan yaşlıların sayısını öğrendik. Ve onlar için ufak hediyeler aldık. Paketleme işlemini yine şirket içerisinde gönüllü arkadaşlarla toplanarak yaptık. Katkıda bulunan herkes çok mutluydu. Ziyarete çok kalabalık gitmek istemedik. Orada bizimle ilgilenecek görevli Murat Bey’i de böylece daha az yormuş olacaktık. 8 kişi oldukça ideal bir sayıydı. Şirketimiz bize gerekli araçları tahsis ederek oraya ulaşmamızı sağladı. Aslında giderken neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz için biraz tedirgindik. Aramızda duygusal olarak bu ziyareti kaldıramayacağını düşünen arkadaşlarımız vardı. Fakat manzara ne kadar iyi ya da kötü olursa olsun gerçekleri değiştirmezdi. Ve biz bu sorumluluktan kaçamazdık. Yaşlılarımızı bir saat olsun, mutlu edebilirsek ne mutlu bize deyip çıktık yola.

CAMİ, KİLİSE SİNAGOG YANYANA

Oldukça büyük bir alana yayılmış olan Kayışdağı Darülaceze, “site” olarak adlandırılan birçok farklı binadan oluşuyor. Biz Güven ve Zümrüt sitelerini ziyaret ettik. Buralarda 120 bayan ve 90 bay kalıyordu. Buralar kendi kendilerine yetebilen kişilerin kaldığı sitelerdi. Bu siteler dışında zihinsel engellilerin, tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayanların ve sınırlı süreli olarak burada kalan misafirlerin yaşadığı ayrı ayrı siteler mevcuttu. Bu sosyal alanların bir kısmı ortak kullanılan alanlar. Ayrıca biz hava muhalefeti nedeniyle göremesek de bahçede oturabilecekleri doğa ortak alanlar var. Fakat hava kötü olduğu için o gün ayrı ayrı kendi binalarında vakit geçiriyorlardı. Etraf oldukça sıcak ve temizdi. Bence en ilgi çekici şey ise yan yana inşa edilmiş cami, kilise ve sinagog’du. İstanbul’un en yüksek tepesinde karşımıza çıkan bu görüntü gerçekten çok hoştu.

YENİ ZİYARETLER YAPMALIYIZ

Kampüste spor salonu, kütüphane, sanat evi, kafeterya, doğal dinlenme alanları, hobi alanı ve hayvanat bahçesi gibi sosyal alanlar mevcut. Bunun sakinleri kendi yaşıtlarıyla güzel vakitler geçirebiliyorlar. Fakat bu imkanlar mevcut olmasına rağmen bunlara ilgi gösteren kişilerin sayısını arttırmak, onları bu sosyal alanların kullanımı konusunda teşvik etmek için biraz daha çaba gösterilmesi inancındayım. Şiir yazanlar, resim yapanlar, el işleri ile uğraşan ve kermesler düzenleyerek bunları satanlar var. Olumsuz bir durum olarak bazı ortak alanlarda sigara içiliyor olmasını gördüm. Erkeklerin yaşadığı Zümrüt sitesinde, 50-60 kişilik oldukça kalabalık bir grup sigara dumanı altında oturmuş sohbet ediyordu mesela. Sağlık açısından bunun ne kadar zararlı olduğunu bildiğim için önüne geçilmeli diye düşünüyorum. Önümüzdeki en uygun fırsatta daha önce planladığımız Çocuk Esirgeme Kurumu ziyaretini gerçekleştirebiliriz diye düşünüyorum. Kan verebilmek için gerekli süre geçildikten sonra tekrar kan bağışı yapabiliriz. Bunlar tekrarlı yapılabilecek çalışmalar. Bunun yanında organ bağışı kampanyası, sigara bırakma kampanyası, ağaç dikme kampanyası gibi çalışmalar önümüzdeki günlerde gündeme alınabilir.

ÇOK ŞANSLI OLANLAR DA VAR!...

Zümrüt sitesinde yaşayan sakinlerden biri, eskiden beri ayakkabı modelleri tasarlar ve el emeği ile numune üretirmiş. Fakat zamanla çok yoğun talepler gelmeye başlamış. Kendine ait bir atölyesi ya da iş yeri yokmuş. Piyasadan onu tanıyan ve iş getiren firmalar kendi atölyelerinde bu çalışmalarını yapabilme imkanını sunmuşlar. Bu da ulaşım gibi nedenlerle kolay olmamış. Darülaceze yönetimi kendisinin küçük bir atölye oluşturmasına imkan sağlamış. Böylece hem hobisini hem de mesleğini icra edip para kazanma olanağı doğmuş”.

ZAMAN HERKES İÇİN GEÇİYOR

Hiçbir zaman bitmeyecek gibi gençlik, hiç kırışmayacak gibi duruyor şimdi yüzler. Aslında gerçeğin bu olmadığı bir tokat gibi çarpıyor insanın yüzüne Darülaceze’de. Herşeye hazırlıklı olmak gerek. Anne babaya her zaman sahip çıkmak. Bir de sık sık ziyaret etmek oradaki büyükleri, kimi kimsesi var yok bakmadan. Çünkü gözleri hep kapıda hepsinin. İstedikleri sadece biraz sohbet…

Haber ile ilgili Doküman ve Video Görüntüleri

Puanla: Oy Sayısı:1 Okunma:85344


"Onların elini her zaman öperiz" için Yapılan Yorumlar:

 • Yorum Yapan:BETÜL ÜLKER

  Güzel bir tesis ama oradaki insanların en fazla ihtiyaç duyduğu şey birilerinin onları ziyaret etmesi. Onların konuşmaya çok ihtiyaçları var. Anlatacak çok şeyleri var. Orda tanıştığım 70 yaşında bir amcanın bana verdiği nasihat şuydu: Hayatta mutlu olmak istiyorsan iyilik yap ve her zaman hoşgörülü ol. Ben bu cümleyi beynime kazıdım. Oaya gittikten sonra her günün ayrı bir değerinin olduğunu, o yüzden iyi kullanmak gerektiğini öğrendim. Ömür gerçekten çok kısa……Hepimiz bir gün yaşlanacağız. Bence herkesin gidip bu duyguyu yaşaması gerekiyor.

 • Yorum Yapan:SERVET TÜRKOĞLU

  Merhaba arkadaşlar
  Eminim hepimiz duygularımıza karşı koyamadığımız, gözlerimizin dolduğu anlar yaşamışızdır. Hayatlarının ikinci baharının olmadığını düşünen o güzel insanların yüzündeki gülümsemeyi ve ziyaretimizden dolayı şahit oldugumuz heyecanlarını, hal ve davranışlarını görmek gözyaşlarımın akmasına haliyle yetmiştir.

 • Yorum Yapan:HASAN DEMİR

  Merhaba… Bir zamanlar onlarında aileleri vardı ve bizleri orada görmelerinden dolayı gözlerindeki o mutluluğu görmemek imkânsız. Hatırlanmaları bile yeterli. Hele orda bir şair amca vardı, yazdığı şiirleri dışarıdaki insanlara okuması ve beğendirmesi sonunda yaşadığı mutluluk görülmeye değerdi. Ben sanki dedemi ya da büyükannemi görmüş gibi sevindim. İnşallah bir daha gideriz.

 • Yorum Yapan:ÖZGE ANLAR

  Airfel her geçen yıl yükselme grafiğini sürdüren bu açıdan da iş yoğunluğu çok fazla olan bir firma. Bu yoğunluk arasında yaşlılarımızı bazen ihmal ediyoruz. Airfel Akademi sayesinde hep yapmak istediğimiz ama bir türlü fırsat yaratıp yapamadığımız Darülaceze ziyaretini gerçekleştirdik. Yarım elma gönül alma hediyelerimizi onlara verdik, onların gönlüne dokunduk, yanlarında olduğumuzu hatırlattık. Torununa ördüğü hırkayı gösterdi kimi bize, kimi şiir yazdı adımıza, kimiyse hastalıklarını anlattı. Oradan vicdanımız belki çok rahat değil ama küçük mutluluklar yarattığımızı bilerek ayrıldık. Umarım bir dahaki sefere katılım daha fazla olur. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürler.

 • Yorum Yapan:ŞULE ERKİN

  Öncelikle yaşam alanları çok kaliteli, kampus içinde yaşlıların sağlık durumlarına göre ayrılmış siteler bulunuyor. Biz kendi kendine yetebilen teyzelerin olduğu Sevgi Sitesi ve amcaların olduğu Zümrüt Sitesi’ne gittik. Kampüs içinde sinema salonu, havra, kilise ve cami de bulunuyor. Şirketimizin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gittiğim Darülaceze’ye fırsat buldukça kendim de gidiyorum. Her ziyaretimde yeni hayatlar, yeni hikayelerle karşılaşıyorum. Onlar anlattıkça anlatmak istiyorlar; bense deneyimlerinden nasıl faydalanabilirim acaba diye, canla başla onları dinliyorum. Her bir ziyaretçiye evlatları gibi sıcak ve sevgi dolu davranıyorlar. Unutulmadıklarını bilmek onları son derece mutlu ediyor. Ben de eli öpülesi büyüklerimizle birlikte olmaktan tarifi imkansız bir haz duyuyorum. Bu ziyaretimizde Enis amca ile tanıştım, Enis amca 36 şiir kitabı ve 10.000 şiiri olan bir halk ozanıymış. Benim için 4 dakikada bir akrostiş yazdı ve ben bununla inanılmaz mutlu oldum. Airfel Akademi çalışmaları kapsamında yaptığımız bu ziyaret için emeği geçen tüm Akademi grubuna ve bizi destekleyen Genel Müdürümüz Hasan Önder’e teşekkür ediyorum.

  ENİS AMCA’NIN AKROSTİŞİ
  Ş eyda bülbül oldum ben seni gördüm göreli
  U fkumda güneş gibi doğdun gönül vereli
  L aleler boyun bükmez sen varsın ya güzelim
  E llerim uzanıyor, seni anıyor dilim.


Haber Hakkındaki Yorumlarınızı Lütfen Bizimle Paylaşın..

 

DİĞER HABERLER
AİRFEL İRAN’DA SEMİNER VERDİ
Airfel çalışanları Kalpler Üşümesin Derneği’ne destek verdi.
Airfel, Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor
AIRFEL İTÜ‘DE
AİRFEL´İN FRANSA’YA PANEL RADYATÖR İHRACATI BAŞLADI
Güneş enerjili klima ve kombi geliyor.
Sanko 2009´da Enerjiye 200 Milyon Dolarlık Yatırım Yapacak.
Türkiye´nin ‘En Başarılı Genç Genel Müdürleri’ Ödüllerini Aldı
Kanal D de yayınlanan İş Dünyası bu hafta Airfel´e konuk oldu.
Enerji´de tasarrufun ipuçları
Verimli ısınma için Airfel´den altın öneriler
2008´in sonunda, Isıtma Sektörü hangi aşamada?
Türkiye, ısıtma-soğutmada Avrupanın tedarikçisi oluyor
Airfel, Lojistik ve Tedarik Zinciri Süreçleri Eğitimleri
Airfel, sektörde başarı sağlayan birçok uygulamayı kendine, adapte ederek bu alanda ciddi bir yol aldı.
Başarıya Yürüyenler de büyük ödül Hasan Önder’in
Capital dergisinin düzenlediği “Başarıya Yürüyenler Yarışması”nın birincisi Airfel Genel Müdürü Sayın Hasan Önder oldu.
01 Ağustos 2008 den itiberan devam eden Airfel Engüncel Fiyat Listesi ve Broşürleri
Krize rağmen reklam yayınlarına hız veren Airfel televizyon reklamlarında sıkça karşımıza çıkmakta.
İnovasyon Vadisi Gaziantep Projesi ile Airfel Isıtma ve Soğutma Sistemlerine vefa ödülü.
 RSS Girişler  RSS Yorumlar


Klima, Klima Fiyatları

Firma Rehberi, Firma Ekle, Firma Kaydet


Şu an sitede 791 ziyaretci bulunmaktadır.
Designed by IDS